Ugen der gik 2 2022: Stille start på året

Ugen der gik 2 2022, fra 10.1.22. til 16.1.2022. Det nye års anden uge. Back to business – med modifikationer.
Det er småt med blogging i øjeblikket, fordi der er travlt med forberedelser til sæsonstart. Sæsonstart er meget stækket i forhold til normalt (præ-corona), men der er nogle kurser og online aktiviteter, der skal forberedes.
Ugen der gik 2 2022
Ugen er halvnormal. Der skulle have været et stort foredrag, men pga. corona er det rykket. Der er stadig nedlukning og høje smittetal, så ingen kultur eller restaurantbesøg i denne uge.
Personlig træning udendørs i temperaturer omkring 5-8 grader C, Aarhus Ø (foto her under) og i det lokale foreningsfitnesscenter. Firmatræning online. Og dejlig Dance holdtræning midt på ugen; et stort entusiastisk hold.
Artikel- og klummeskrivning og -aflevering, til Fitnews og Jyllands-Posten.
Gåture med Rex. På golfbanen og ved Ugelbølle Strand (top foto).
Onsdag træning med mor og far i udestuen. De er ikke klar til fitnesscenteret aktuelt, men burde. Helbred skranter voldsomt pga. manglende styrketræning pga. corona nedlukning.
Selvtræning i FitnessX og ditto i foreningsfitnesscenteret – for lidt – og en fantastisk 8 km løbetur i Marselisborg Skovene med søster.
En ægtemand forsvinder – til møder – nordpå midt på ugen. Dukker op igen dagen efter … den ægteskabelige lykke skranter!
Jeg overnatter hos søster i hendes nye domicil, en lejlighed nær vores barndomshjem.
Manden og jeg påtænker sidst på ugen at gå ud at spise, men de fleste restauranter i omegnen er stadigvæk lukkede. Men vi får en ven og hans søn til spisning lørdag.
Det nye år er i gang.
Følg min Blog HER og Instagram HER
Ingen kommentarer endnu