Motivation? Citat: Kvit dit quitter brand

Quitter? Af engelsk ‘to quit’, at give op. Stoppe før mål nås, før aftale er i hus. Før vanen hænger fast …
Quitter?
Man kan være så vant til – bevidst eller ubevidst – at tænke “at give op er altid mulighed”, at man næsten på forhånd har brandet sig selv som en ‘quitter’.
Undskyldninger.
Undslåelser.
Udskydelser.
I was going to quit all my bad habits for the new year …
but then I remembered that nobody likes a quitter.
Et “jeg-opgiver-det” brand?
Det er der ingen grund til.
Det er muligt at ændre brand fra i dag.
Kvit giv-op tanken og brandet.
Ikke ved at tænke “jeg er ikke en quitter”.
Tænk i stedet eksempelvis “jeg er en go-getter” eller “jeg er en vinder”.
Tænk det. Træn det. Skab et stærkt personligt brand.
Quitters never win
and winners never quit.
Ukendt
Quittere vinder aldrig.
Vindere kvitter aldrig.
Lidt ‘let’ og forsimpelt udtrykt.
Men meningen er god nok.
Meningen er imidlertid ikke, at man ikke skal opgive projekter, der er dødsejlere. Det bør man kunne. Det er strategi, ikke lig med identitet eller brand.
God arbejdslyst med det ene og det andet.
God dag, uge, måned og år.
Referencer:
Merriam-Webster Dictionary
quitter, noun
quit·ter | \ ˈkwi-tər \
Definition
: one that quits
especially : one that gives up too easily : DEFEATIST
Retskrivningsordbogen DANSK SPROGNÆVN
kvitte kvitte vb., -r, -de, -t; kvitte smøgerne
kvitte verbum (opslaget er forkortet – læs hele artiklen på ordnet.dk)
-r, -de, -t
[ˈkvidə]
fra nedertysk quiten egentlig ‘slette en fordring’, afledt af quit, se kvit
1
give afkald på; tage afsked med
opgive | droppe
2
bringe en gæld ud af verden – sjældent
e-conomic (skandinavisk regnskabsprogram)
Brand
En følelsesmæssig merværdi, der differentierer ét produkt fra konkurrentens. Brandet er typisk bygget op om virksomhedens værdier og historie
En interessant størrelse, der tilfører en merværdi til en virksomhed og dens produkter; skal medvirke til et godt omdømme for produktet, ydelsen eller selve virksomheden. Dermed kan varer sælges til en højere pris, hvis de repræsenterer værdier, som forbrugeren kan identificere sig med.
En virksomhed med et godt omdømme vil i teorien have større succes med at tiltrække kunder, investorer og arbejdskraft. Derfor er branding et vigtigt værktøj i forbindelse med markedsføring af virksomheders produkter.
Ordet branding stammer fra det amerikanske ”at brændemærke”; brændemærke sine kvæg, for at man kan kende sine egne kvæg fra naboens. På samme måde handler moderne branding om, at forbrugeren kan identificere et bestemt produkt blandt alle udbudte produkter.
Følg min Blog HER og Instagram HER
Ingen kommentarer endnu